Abychom se v tom řízeném chaosu jako levicově orientovaní lidé neztratili

15.08.2024

KDYŽ PTÁČKA LAPAJÍ, DOBŘE MU ZPÍVAJÍ.

Stručná rekapitulace historických událostí:

11. března 1985 – nástup M. Gorbačova do čela sovětských komunistů. Glasnosť

11. a 12 října 1986 – Tzv. dohody z Reykjaviku mezi R. Reagenem (USA) a M. Gorbačovem (SSSR) naznačovaly možnost oteplování vztahů a spolupráci, což bylo lidmi a národy převážně uvítané.

1990 – Sjednocení Německa – podmínka Ruska Západu - nerozšiřování NATO směrem na východ, což bylo přislíbeno, ale nesplněno.

Koncem 80. let se začal východní blok rozpadat, zároveň s RVHP, Varšavskou smlouvou i Sovětským svazem v r. 1991. V Československu byla zahájena změna cesty k socialismu 17. listopadu 1989 na pluralitní demokracii a tržní ekonomiku.

1. ledna 1993 – Rozdělení Československa na Českou republiku a Slovenskou republiku s plnými právy nástupnických států.

12. března 1999 – vstup ČR do NATO (následující transformační změny přece musí být pokryty vojenskou mocí, pro případný odpor obyvatel). Samozřejmě bez referenda.

13. a 14. června 2003 – o vstupu ČR do EU (účast v referendu 55,21%, členství podpořilo 41,73%). A to přes velice silnou mediální masáž obyvatel. Bylo to jediné referendum v ČR, které o něčem podstatném bylo "demokraty" připuštěno.

  • května 2004 – vstup ČR do EU

3. listopadu 2009 ratifikovaná Lisabonská smlouva, která vstoupila v platnost

1. prosince 2009. Pod rouškou společných postupů se EP postupně mění v nástroj diktatury, ve prospěch nadnárodních monopolů a bank, což jsme viděli např. při řešení Covid 19, dvojí kvality potravin, cen energií a surovin, či teď na přístupu k Maďarsku a Slovensku.

Také jsme byli přímo či nepřímo zataženi do řady válečných konfliktů:

1991-2001 – válka v Jugoslávii

2001 – 2015 – válka v Afganistánu, ukončena "odchodem" amerických vojsk, po podepsání dohod s teroristickou organizací Talibán a bez včasného oznámení svého odchodu spolubojovníkům z NATO. Jak skončili místní lidé prosazující "svobodu a demokracii" nám demokratický tisk raději nesdělil.

2011 – započala válka v Lybii, kde nestabilita přetrvává pod vlivem dvou vlád dodnes.

2003 – 2011 – ilegální válka v Iráku, pod lživou záminkou ze strany USA o vlastnictví jaderných zbraní Irákem.

2011 – válka v Sýrii – trvá dodnes s různou intenzitou

2014 – příprava Ukrajiny na válku s Ruskem (potvrdila Angela Merklová, kancléřka Spolkové republiky Německo 2005 – 2021)

24. února 2022 zahájena "speciální vojenská operace" RF na ukrajinském území, trvá dodnes.

Dnes dle Wikipedie můžeme nalézt ve světě cca 60 menších či větších vojenských konfliktů.

Dolar se postupně změnil z uznávané mezinárodní rezervní měny na nástroj nátlaku a vydírání ze strany USA. Mj. to je jeden z důvodů, proč zbývající velmoci a řada přidružujících se států hledají jiné způsoby vzájemné spolupráce (finanční, obchodní, kulturní aj.).

PROČ ?

Proč ten velice stručný exkurz? Protože naděje většiny lidí z r. 1989 na klidný, spokojený život a prosperující národy, nejen v Evropě, se zcela vytratil a dnes stojíme před reálnou možností vypuknutí III. světové války, pod záminkou hájení svobody a demokracie.

Proč se tak děje? Protože již K. Marx před 100 lety při analýze kapitalismu napsal:" Zajistěte kapitálu zisk 10% a zůstane lhostejným, při 20% zisku ožije, při zisku 50% je připraven si srazit hlavu, při 100% pošlape jakákoli lidská práva a při 300% zisku neexistuje žádný zločin, který by se neodvážil spáchat, i kdyby měl viset." A kde tedy vysoce zadlužené západní země mohou přijít k levným cenám surovin, energií a lidským zdrojům, když se jejich bývalé kolonie, dnes opravdu osamostatňují? Pro příklad nemusíme až do RF, stačí politická a hospodářská situace v ČR.

Proč nám říkají, že rozdíl mezi pravicí a levicí se stírá a prakticky neexistuje? Proč tedy lidé chudnou a nadnárodní kapitál a banky bohatnou? V tom chaosu jak se tedy pozná levičák? Levicový člověk i politik se vyznačuje ve svém konání solidaritou, emancipací a internacionalismem. Proto např. p. Šmarda (předseda SOCDEM) pro mě není levičák, což samozřejmě neříkám o členské základně.

Proč intenzivně podporují migraci do Evropy, když říkají, že nové technologie a umělá inteligence zvýší produktivitu práce a služby a bude vyřazovat lidi z výrobního cyklu? A v Evropě obecně demografická křivka klesá? Podivný to souběh protichůdných názorů.

Proč je omezované zemědělství v EU, když říkají, že mnoha oblastem hrozí hladomor? Jen pro příklad z ČR. Od r. 1990 do r. 2020 – pokles obhospodařované zemědělské půdy o 17,4%, pokles počtu ks. vepřového o 29,3%, skotu o 40%. Čím se tedy ekologicky hnojí, když chlévská mrva není? Že krávy prdí CO2 je úsměvný argument, když sopky soptí a denně tisíce lodí, letadel a nákladních automobilů brázdí po celé zeměkouli. Ty asi nevypouštějí CO2.

Proč se většina léků již vyrábí v Indii a jinde mimo EU, když jejich výroba byla v Evropě běžně zavedena? Že by zisky farmaceutického průmyslu? A co se asi může stát, když se Indii začínáme pošklebovat za členství v BRICS?

Samozřejmě, že těch proč je ještě hodně. Pro vás, pro mladší generaci je však rozhodující, že za uplynulých 30 let se žádný ze známých globálních problémů lidstva nevyřešil, ani to není v dohledu. A jak vidíme, příroda na nás jde pomalu, ale důsledně. V současné době se vše zvrhlo do válečné noty, která ovšem odčerpává finance, suroviny i lidské zdroje. Změna tohoto trendu je více než nutná. A je to na vás, čemu podlehnete. Komerci, nebo pokroku.

Závěrem vám všem přeji, abyste se podívali na krásy domova i do zahraničí, individuálně, nebo s cestovní kanceláří a ne na tanku.

František Lojda