Důchody a důchodci, aneb útoky na nejzranitelnější
To, co udělal Ústavní soud se sídlem v Brně, je zákonná krádež a zločin za bílého dne. Není divu, Západ, hlavně USA, je na tom špatně a je potřeba ho nakrmit přes různé nákupy zbraní pro VPK a všeho, co ještě jde, i za cenu, že okrademe i ty nejzranitelnější skupiny naší společnosti. Důchodci mají na valorizaci plné právo při inflační spirále (nejvyšší v Evropě), kterou rozpoutala Fialova proamerická vláda.
Zmíním se však ještě o něčem, co s tím souvisí. Jakási skupina koaličních poslanců (ve skutečnosti cca pět antikomunistů) v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) navrhla snížení starobních důchodů "prominentům bývalého komunistického režimu". Týkat by se to mělo zhruba 3000 osob. "Mohlo to přijít dřív, ale lepší pozdě než vůbec. Velká část zemí takzvaného bývalého východního bloku tento krok udělala. Je to krok, který je morální i symbolický," řekl k návrhu Jurečka. Seznam oněch "prominentů" by vypracoval Ústav pro studium totalitních režimů. Politické procesy, jak známo, jsou především účelové. Jednak je potřeba s někým bojovat, a zvláště s těmi, co se dávno nemohou bránit. Jednak je potřeba získat body u těch, co tak snažně volají po lidských právech a demokracii. Oni pak ovšem na sebe berou také plnou odpovědnost za tragédie podobné těm v Polsku, kdy si někteří lidé ze strachu o existenci v bezbranném stáří vzali život. To jsou prostě lidovci jak vyšití. Křesťané tělem i duší. Mimochodem, co zločiny církve? Ty jsou snad promlčeny? Proč se neměří spravedlivě? Tolik na začátek tohoto tématu.
Jeden nejmenovaný internetový deník napsal: "Ve středu 24. ledna letošního roku přijala značná část společnosti včetně řady důchodců s povděkem, že Ústavní soud České republiky zamítl podání ve věci změn valorizace důchodů provedených v roce 2023. Nález Ústavního soudu tak zabránil blamáži, že by se generace našich dětí a vnoučat musela lopotně vypořádávat i s dluhy vzniklými z nadměrné valorizace důchodů." Taková drzost může být napsána jen někým bez zdravého rozumu. Autor je rovněž anonymní. Jméno, které uvádí, je dle mého vymyšlené. Žádný novinář by tohle totiž ani nemohl svým jménem podepsat.
Nejen, že si to důchodci po těch letech zaslouží, neboť si na to odkládali, ale hlavně to potřebují. Odmítnutím valorizace Ústavním soudem je vlastně také řečeno, že tyto generace mají držet hubu a krok a hledat si práci. Dokud můžou pracovat, ať pracují a jsou prospěšní. Dnešní generace nikdy nebudou tak těžce pracovat, jako ty minulé, protože se živí, učí a vůbec žijí především on-line. Důchodci, jak řekl profesor Staněk, jsou například v Německu zvaní segmentem stříbrné spotřební ekonomiky, předávají nám velmi cenné zkušenosti a znalosti, bez nich bychom nebyli ani technologicky tam, kde jsme, a že vůbec jsme. Je to plivnutí do tváře našim rodičům a prarodičům. Za největší zločin považuji tu nedůstojnou situaci, kterou jim tato vláda a hlavně tento systém připravily, a doufám, že přijde čas a Jurečkova a Fialova skupina se budou zodpovídat.
Dokonce jsem slyšel, že odchod do důchodu by měl být posunut až o osm let! Slyšíte dobře. Když jsem byl v Číně, vedla se tam celospolečenská diskuse o tom, že budou snižovat odchod do důchodu pro ženy na hranici 55 let a pro muže snad 60 let. A proč? Protože je to pro ně vhodné i z ekonomického hlediska. Když totiž odejde zkušená generace dříve do důchodu a pak ještě předává zkušenosti, mladší generace může o to dříve nastoupit na jejich místa a tyto zkušenosti získat o 15 let dříve než u nás v Evropě. Když jsou u nás na vrcholu padesátníci a mohou uplatňovat své zkušenosti tak do 60-65 let, tak to v Číně muže být o 15 let dříve a zároveň i déle trvat. Hlavně mladší člověk je efektivnější a působí tu i další faktor – Číňané jsou opravdu pracovití na rozdíl od stejných generací v Evropě a na Západě.
A ještě něco. Byl jsem na reportáži v azylových domech v Praze. Vždy jsem si myslel, že nejzranitelnější sociálně potřebná skupina jsou samoživitelky s dětmi. Tam jsem zjistil, že nezranitelnější jsou lidé ve stáří. Potřebují léky, na které finančně nedosáhnou, stát jim kromě minimálních prostředků na jídlo (asi tři tisíce korun) nic jiného negarantuje. Je to ostudné a jak říkám, lidsky zločinné. A já tímto odsuzuji tento systémově nedůstojný, nemorální, neetický a až zákonně zločinný přístup vlády vůči našim předkům, jež na nás celý život pracovali, a kteří si zaslouží naši velkou úctu.
Roman Blaško
GT ÚV KSČ