Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru na agenturní zaměstnávání?

03.04.2020

...aneb, když tě nedostane "korona", udělá to ekonomická krize.

Statisíce lidí mohou mít velmi brzy vážné potíže v souvislosti s ekonomickým útlumem. Zaměstnávají je totiž nelegální agentury, nebo pracují bez řádného pracovního poměru. V případě nouze tedy nemají nárok na jakékoliv kompenzace. A právě to se týká i desetitisíců lidí pracujících v bezpečnostním sektoru. Celkové důsledky pro ně mohou být naprosto likvidační.

Oprávnění na vykořisťování zaměstnanců majiteli bezpečnostních agentur nechme pro tentokrát stranou. Ať už se tito "podnikatelé" v minulosti dopustili čehokoliv, okrádáním svých zaměstnanců začínaje a krácením daní konče, za současný stav nemohou. Nemohou za to, že vlivem vládních nařízení (která jsou mimochodem naprosto v pořádku) a následném hromadném zavírání obchodů a různých poboček a rušení kulturních akcí, přicházejí o zakázky. Mylná idea o stabilní ekonomice je zase pro jednou v troskách. Práce zkrátka není, nezaměstnanost je na vzestupu. Lidé s dohodou o provedení práce nejsou žádnou výjimkou, naopak týká se jich to mnohem více, než zaměstnanců na hlavní pracovní poměr.

Tito lidé mají totiž v případě pracovního volna nulovou náhrady mzdy. Žádných 60% stanovených zákoníkem práce, žádné náhrady nebo kompenzace ze strany státu. Ono, k tomu, abyste mohli od státu žádat kompenzaci (v současné době stát nabízí pokrytí 80 % nákladů v případě náhrady  100% mzdy pro zaměstnance), tak musíte být oficiálně zaměstnaný. A když je váš zaměstnavatel       "šmejd" a" šmelinář", který lid zaměstnává na plný úvazek, ale většinu toho nepřiznává, aby se vyhnul placení daní, nic od státu nedostane!

A tito zaměstnavatelé rozhodně nejsou žádní socialisté, aby náklady na náhradu mzdy platili ze svého. Zaměstnance jednoduše pošlou pryč a kdyby se něco objevilo, tak mu zavolají. A výsledek? Ten zní takto: "Děkujeme, že až do teď jsme byli z tvé práci živi, jestli přežiješ pandemii, rádi tě zase uvidíme, sbohem a šáteček."

Co to pro nás do budoucna znamená? Velký problém. Desetitisíce lidí v sektoru bezpečnosti jsou ohroženi více, než kdykoliv dříve. Se ztrátou příjmů, bez možnosti tento výpadek nahradit a bez jakékoliv pomoci, hrozí mnohým z nich velmi brzy ztráta bydlení, dluhová past a sociální vyloučení.

A sektor bezpečnosti, i když bude jeden z nejvíce postižených, tak rozhodně není jediný. Už nyní zaznamenávám obavy ze strany svých přátel zaměstnaných v gastronomii, obchodu, i v dalších odvětvích.

V rámci celé naší republiky se jedná o statisíce lidí a jejich rodiny, kteří se dostávají do vážné ekonomické situace, za kterou nemohou.

Nemluvě o cizincích, kteří aktuálně tvoří zhruba polovinu zaměstnanců nelegální agentur. Nejen, že tito lidé nejsou o vývoji současné situace dostatečně informováni, ale velmi rychle se můžou ocitnout bez prostředků a ubytování, které jim většinou zřizuje a platí(tzn. strhává ze mzdy) agentura. Naposledy Česká republika řešila něco podobného v roce 2009, kdy musela na své náklady zajistit reparaci zahraničních zaměstnanců zpět do jejich domovských zemí. Jednalo se tehdy zejména o Ukrajinu, Mongolsko a Vietnam, přičemž náklady na návrat jedné osoby tehdy vyšly na minimálně 30 tisíc korun. A tato situace se může opakovat znovu.

Těžko předpovídat, jak se bude celý stav vyvíjet nadále. Nechci být zbytečně skeptický, ale mám obavy, aby to co přijde po pandemii Covid-19, nebylo ve svém důsledku ještě horší. Zejména pro statisíce poctivě pracujících lidí a jejich blízké.

Pavel Mrštík

Předseda odborů společnosti Securitas ČR, člena Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb