Reakce na článek 18.11.1989
Po delší době jsem se díval na stránky OVKSČM Praha 10 a přečetl jsem si s velkým zájmem článek Michala Klusáka, předsedy OV KSČM Praha 10. Ten článek má název 18. listopad 1989. Je to jeho osobní vzpomínka. Ale mě je víc let než s. Klusákovi. Michala jsem poznal někdy v roce 2019 jako lektor na tehdy stranické škole. A hrozně mě zaujal tím, jak byl perfektně připravený, diskutoval, ale toto bokem.
Já spíš se soustředím na to, proč došlo k těm událostem. To je delší historie. Uvědomme si tehdy mezinárodně poltickou situaci. Prezident USA, problémy v SSSR a socialistickém bloku. A nemyslím jen ekonomické, ale i politické. V SSSR změna během krátké doby změna tří generálních tajemníků ÚV KSSS. Tedy Brežněv, Černěnko a přichází Gorbačov. Rádoby soudruh, komunista, ale jasný zrádce, který naletěl Západu. A tady se bavíme o schůzce v Ženevě, Reykjavíku a Maltě . A tady hledejme jednu příčiny porážky socialistických zemí. Ty schůzky byly jasné z hlediska Západu, prostě porazit socialismus. Ale toto Gorbačov nepochopil a nic mu nedali písemně. V normálních vztazích se vše dělá písemně, alespoň tak se to učí na školách.
Pokud jde o ČSSR tak tady byla situace trochu jiná než třeba v Polsku, Maďarsku. V tehdejší KSČ byly různé proudy od roku 1968. Jednak skupina lidí okolo Dubčeka, tak jako kolem Biľaka a Husáka, nezapomeňme na L. Štrougala a jeho stranické spojence. V rámci KSČ ten problém začíná v roce 1968, jeho rozuzlení 17. 4 . 69 známe se změnou ve vedení strany. Pak do roku 1988 v podstatě se nic nedělo z hlediska společenského vývoje. Až 28. 10. 1988 první demonstrace na Škroupově náměstí v Praze. A tehdejší Městský výbor KSČ již pod vedením s. Štěpána nedělá nic krom toho, že nařídí zásah. V té době je již dávno generální tajemník Miloš Jakeš. Dostává svodky jak od VB, tak i STB, tak jako informace , o kterých by se dnes řeklo centra výzkumu veřejného mínění, že situace v republice není dobrá, lidé jsou nespokojeni. Ale on tyto svodky a informace házel do šuplíku a nedělal s tím nic. A pak začíná počátkem ledna 1989 tzv. Palachův týden. Prostě tehdejší opozice "zblba tehdy matky" a ty jezdily s kočárky s dětmi v ulici na Příkopě směrem k dnešní Hybernii a zase zpátky. Prostě opozice věděla, že tam zásah nebude. On tam byl, ale trochu jinak než si opozice myslela. Tou opozicí myslím okolí Havla a spol. Pak přišel 21. Srpen 1989 s demonstrací na Václavském náměstí na jejíž realizaci pracovala CIA, BND, tedy západoněmecká rozvědka, Mossad, mediálně Hlas Ameriky, Svobodná Evropa, Radio Luxemburg, které sice byly rušeny, ale přesto plno lidí je poslouchalo. A proto se řídily jejich pokyny.
A přesto tehdejší vedení UV KSČ nic nedělalo. Tady je třeba se soustředit na skupiny. Husák, Bilak to je jedna skupina, Jakeš jako generální tajemník ÚV KSČ, který nedokázal odpovídajícím způsobem společensko-ekonomickou situaci řešit, včetně jeho slavného kontroverzního projevu na Červeném Hrádku. Kdo v té době měl vše v hlavě srovnané byl arm. gen. Ing. Miroslav Vacek, tehdy ministr národní obrany, který jasně řekl, armáda nikdy nezasáhne. U ministra vnitra Kincla to bylo jasné, on byl proti. Jenže měl náměstka Lorence. A ten byl sice komunista, ale jak se dnes říká, byl u komunistů. Prostě do funkce se dostal díky stranické legitimaci. A měl rozsáhlé kontakty jako náměstek pro STB, a to nejen v rámci domácí politické scény, tak jako na BND, tak CIA, ale i KGB, čili rozvědku tehdejšího SSSR. A Městský výbor SSM, čili socialistického svazu mládeže společně s MV KSČ, ale za zády Štěpána, udělali pochod na Albertově. A bohužel jim na to vedení Prahy, strany a státu skočilo. Ta demonstrace byla celkem dobrá, ale pak najednou a to se s. Klusák mýlí, byla vypuštěna informace, že tam je zásah. Potud ano. Ale už ne, že tam zemřel student Martin Šmíd. To neřekla STB, ale to řekla jistá Dražská, čili členka Havlova týmu. Mimochodem jak se později zjistilo byli dva Šmídové, ale oba žili a nebyli tam. A Dražskou se nepodařilo ztotožnit. Čili ta komise k vyšetřování pod vedením Rumla ji neztotožnila, natož aby jí vyslechla. Což byl mimochodem záměr, aby to takto dopadlo.
V KSČ začal zmatek, ohledně toho co se děje a Adamec vlastě po několika jednáních s delegací Havel, Kocáb a spol. předal moc a v podstatě Husáka nepřímo zbavil funkce prezidenta, který 10. 12. skutečně rezignoval. Pak 29. 12. byl i díky komunistickým poslancům zvolen Havel prezidentem republiky. Těm komunistickým poslancům to připadlo jako nejjednodušší, ale v té době fakt nejlepší řešení. To se pak vymstilo a ještě následky poneseme dlouho.
A pokud jde o Lorence. Jasně skartoval a nechal skartovat, co šlo. Akorát jedna věc se moc neříká. Totiž Lorenc seděl v té době, kdy byl ten policejní zásah na Národní třídě v kavárně Slávia, nikoliv však sám. Tam byli agenti CIA, KGB, BND. A odtud vše řídil. Takže tady jsou základy převratu. A co bylo potom víme. Havel zničil výrobu zbraní nejen v Čechách, ale i na Slovensku. Pro příklad v Martine, kde byla mj. výroba zbrojního průmyslu. A jasně napáchal další škody. Ale toto bylo přání USA, SRN, čili oni to udělali přes zpravodajské služby, jak se to správně dělá.
Ještě bych rád vzpomněl na jistého soudruha ze STB, Zifčák. Jeho role jako nastrčeného falešného studenta byla v tom, aby vyvolal konflikty v davu. Prostě měl za úkol dělat tzv. davovou psychózu. On to byl sice příslušník Stb, ale dvojagent, čili nejen agent u nás, čili STB, ale i KGB a navíc podle mého názoru nejen BND, ale i i CIA. A po mnoha letech toto popíral. Jenže podle mého názoru on byl ta spojka , co byla mezi studenty, tím davem, Lorencem a zpravodajskými službami BND a CIA. A proto se pak trochu odporoučel a po letech promluvil.
Ivo Látal