Totalita?!
Začínáme toto slovo slyšet čím dál častěji od vzdělaných lidí a to především z levého, ale i pravého politického spektra. Protože žijeme v globalizované (celosvětově vzájemně propojené) společnosti, podívejme se na opodstatněnost vyřčených obav.
Abych nebyl nařčený z výmyslů a dezinformací, vytáhl jsem z Wikipedie (co nikdy nelže, ale občas zapomene) definici a hlavní rysy totality.
Citace z Wikipedie - Aktuální komentář kurzivou
Totalitarismus je formou vlády, typicky nastolovanou masivní ideologickou propagandou a neskrývaným terorem a brutalitou. Od autokracie se odlišuje tím, že usiluje o "totální", naprostou moc, a to zpolitizováním veškeré společenské i individuální existence. Totalita je obecně charakterizována propojením autoritativní vlády a politické ideologie.
Totalitní stát zcela ovládá a řídí ekonomiku, potlačuje svobodu slova a kritiku vládnoucího režimu. Totalitní režim zasahuje do všech stránek veřejného i soukromého života, přesněji smazává rozdíl mezi soukromým a veřejným životem a neuznává svobodného jedince ani žádnou hranici své moci.
Mezi ideologie inklinující k totalitnímu režimu lze zařadit fašismus, komunismus, nacismus a nebo korporativismus , k totalitě mohou směřovat i některé formy demokracie. Totalitní rysy mohou mít též absolutní monarchie, ale ty se historicky míjí s režimy běžně označovanými jako totalitní.
Dovětek – k totalitě mohou směřovat i některé formy demokracie. Jen podotýkám.
Totalitní systémy se vyznačují charakteristickými rysy a při svém ustavení a působení užívají obyčejně několik z následujících nástrojů (příklady):
znásilnění a přizpůsobení ústavy, vyřazení demokracie a absence svobodných voleb,
Dovětek- soustavné tlaky na ústavní změny z různých důvodů, nález ÚS před volbami do PS PČR v r. 2021, korespondenční volby- ve světě většinově odmítnuty.
státem vynucovaná ideologie (indoktrinace školství) a přepisování dějin (např. o účasti americké armády na osvobozování Československa),
Dovětek – Evropský parlament schválil Usnesení o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy, které dává stejnou vinu Německu a Sovětskému svazu při zahájení 2. světové války? Které zcela opomíjí okolnosti podepsání Mnichovské dohody a je zcela zamlčen datum 1. 9. 1939, kdy bylo napadeno Polsko nacistickým Německem a zahájena 2. svět. válka. O indoktrinaci školství politickými neziskovkami by četní učitelé mohli vyprávět dlouho a rýsuje se i zákonný vstup katolické církve do škol. Mj. v tehdejším vydavatelství Magnet vycházely na tato témata brožury zcela oficiálně.
vláda jedné strany (NSDAP, KSSS, KSČ, Čung-kuo Kung-čchan-tang , Čosŏn , Baas ): státní aparát je ovládán jednou stranou (čemuž může předcházet infiltrace, podřízení jiných a tvorba závislých stran – viz Obrozená Národní fronta Čechů a Slováků (1948- 1990)), nebo vláda armády (Myanmar)
Dovětek – postrádám fašistický režim ve Španělsku pod vedením generála Francisca Franka, který skončil jeho úmrtím až v r. 1975. A dále fašistický režim v Portugalsku, pod vedením Antonia de Oliviera Salazara, který pro zdravotní problémy odstoupil až v r. 1968. To také bylo tolerováno v "demokratické" Evropě té doby a wikipedie nezmiňuje.
podněcování nenávisti proti jinému národu, jeho vysídlení nebo vyhnání a v extrémním případě vyhlazení ( šoa ), podněcování nenávisti proti skupinám lidí ("třídnímu" či politickému "nepříteli") nebo jednotlivcům včetně masové hysterie (proces s Dr. Miladou Horákovou 31. května – 8. června 1950)
Dovětek – za procesy v 50. letech se komunisté omluvili. Mj. v jiném procesu byl odsouzen i pozdější prezident Gustav Husák. Tak složitá byla tehdejší doba. A co je zřejmé v té dnešní? Podněcování nenávisti k jiným národům existuje? Ano. Vysídlení, nebo vyhnání existuje? Ano. Od USA, přes Ukrajinu po konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Podněcování nenávisti proti skupinám lidí. Co to tedy je nálepkování lidí s jiným názorem za chcimíry, lůzu aj.?
další exemplární tresty (např. vyhlazení obcí a osad)
Dovětek – není mi známo, že by čeští komunisté exemplárně vyhladili nějakou obec, nebo osadu. Odsun německého obyvatelstva byl proveden na základě dohod vítězných mocností po II. svět. válce a řada obcí musela ustoupit výstavbě vodních děl, nebo dopravní infrastruktuře. O postižené lidi však bylo postaráno ubytováním i zaměstnáním na jiných místech.
zřizování koncentračních táborů, nebo gulagu
Dovětek – činnost pracovních táborů byla ukončena někdy okolo r. 1955 Jen připomínám film "Skřivánci na niti", přibližující nám tuto dobu. To přeci nebyl žádný fašistický koncentrační tábor nebo gulag. Mj. např. u PTP dostávali za práci mzdu.
vzbuzování závisti a okrádání vymezené části společnosti a současné odměňování stoupenců moci
Dovětek – o tom se snad asi nemusím rozepisovat. Vidíme skoro každý den v činnosti vlády ČR i v reportážích maistreamových médiích. (Důchody, inflace, dvojí kvalita potravin, činnost politických neziskovek, odměňování stoupenců moci atd.)
omezení svobody projevu, včetně autocenzury (lidé se obávají vyslovit názor), kontrola tisku a přidělování papíru
Dovětek – soudní proces s paní učitelkou Martinou Bednářovou, s Josefem Skálou, politické tlaky na tehdejšího děkana Miroslava Ševčíka a mnohé jiné, které ale nejsou tak známé, za odlišné názory.
výchova k udavačství
Dovětek – a jakými sděleními občanům, v tomto směru, oplývá min. vnitra Vít Rakušan. To není výchova k udavačství? Nebo prezentovaná vyjádření Plk. Otakara Foltýna.
zákaz držení zbraní občany
Dovětek - v mysliveckých sdružení bylo organizováno cca 80 000 myslivců, skoro každý měl dlouhou kulovou a brokovou pušku. Krátké zbraně vlastnili členové sportovních oddílů pod patronací SVAZARMu, nebo armády. Vše podléhalo registraci. Nelegální ozbrojování bylo trestné, tak jako dnes.
policejní kontrola a sledování občanů včetně používání mimosoudní represe a zastrašování
Dovětek – v každé americké i české detektivce vidíme, co o každém z nás vědí, nebo je možné dohledat. Jen metody se technicky změnily. O zastrašování i vyhrožování smrtí, dokonce i jejich dětem, máme příklad i v našem obvodu. Oznámení na policii zahráno do autu. Exponovaní lidé s odlišným názorem mají facebooky výhružek plné.
postih oponentů a jejich potomků (znemožnění vzdělání, zaměstnání, sociálních aktivit, odnětí svobody, nucené práce, mučení) – mnohdy dochází k postihu celé řady lidí – např. po zveřejnění článku Bohumila Peroutky k 28. říjnu 1969 vsetínští normalizační komunisté trestali nejen autora, ale i cenzora a šéfredaktora, čímž byl autor dohnán k sebeupálení,
Dovětek – to nijak neobhajuji, to se dělo.
likvidační sankce vůči médiím, které by umožnily publikaci názorů oponentů
Dovětek – dříve nařízením orgánu, dnes přes odebrání finanční podpory, případně sankce. Výsledek stejný.
centrální řízení státu, omezení pravomocí menších samosprávních celků
Dovětek – přiznám se, že této definici nerozumím.
omezení shromažďování a zákazy demonstrací
Dovětek – ano, to je pravda. Milion chvilek pro demokracii by asi opravdu neuspělo.
omezení spolčování (v Československu od r. 1947 zákonem č. 145/1947 Sb. – zakázán byl např. spolek vegetariánů Mazdaznan ): povolené organizace byly řízeny KSČ a prosáknuty StB
Dovětek – ano to je pravda, třeba podobně jako v USA přijetím zákona o zahraničním vlivu.
omezení pohybu vlastních občanů, zejména do zahraničí, až po uzavření hranic a střelbu
na uprchlíky
Dovětek- na východ od nás mohl každý jet kamkoli- po vyřízení formalit, na západ ti, kdo neměli trestní, nebo politický škraloup a prokázali finance na obživu po dobu pobytu. Nebo záruku od příbuzenstva z venku, nebo vědecké či jiné organizace v zahraničí. Podívejme se dnes, kde všude se připravuje uzavření hranic a střílí se na uprchlíky, včetně tolik obdivovaných USA.
monopol na prostředky masové komunikace a zásahy do internetu
Dovětek – to mě docela rozesmálo. Elon Musk a jiní vlastníci sítí, včetně šéfa komunikační platformy Telegram Pavla Durova (zadržen k vyšetřování ve Francii), zcela veřejně přiznávají tlaky tz. hlubokého státu na usnadnění cenzurování a fízlování na svých sítích. U nás také máme soupis nekorektních webů a blokování sdělení na facebooku až po zrušení stránky.
monopol na kulturu (žádná literatura, žádná divadelní představení a žádné filmy bez povolení)
Dovětek – ano to je pravda. Přesto vycházely knihy a brožury ve 20 000 ks nákladu a byly zakoupeny čtenáři a filmy do kin i televize byly z různých zemí Evropy – západu i východu a především měly nějakou ucelenou myšlenku. Současné tisíci dílné seriály a filmy staré 50 a více let i z americké produkce nehodnotím.
organizovaná adorace například vůdce (kult osobnosti) nebo událostí (např. tzv. Velké říjnové socialistické revoluce v komunistickém Československu) jakož i organizovaná účast na oslavách a průvodech před tribunou s představiteli moci.
Dovětek – ano, to je pravda. Nesli odpovědnost a také se představili lidu. Zkuste se přeptat dnešních studentů, ať vyjmenují současné členy vlády ČR. Jen tak, pro vaše pousmání. Z mého pohledu je definice totality na Wikipedii v některých bodech docela naivní a je zřejmé, že je určena pro naše občany. Přes tuto skutečnost jsem doplnil dovětky dle svého názoru. Že směřujeme k totalitní společnosti začíná být zcela zřejmé.
O militarizaci a fašismu někdy příště, pokud do té doby nevypukne III. svět. válka v plné síle.
František Lojda