Zahraniční okénko 16. 3. 2025
Stále hlasitěji se ozývajícím názorem je, že porážka Ukrajiny je nevyhnutelným následkem dosud probíhající zástupné války mezi USA a Ruskem.
Dovolím si říci, že bude ještě pokus o protiútok. Není totiž až tak těžké odevzdat uniformu ve své zemi a jít bojovat na Ukrajinu jako rekrut zahraničních sil. Za současné situace jde sice o silně rizikový podnik, nicméně pokud by se objevil větší počet těchto vojáků, mohlo by to zpomalit nástup ruských sil vedle přírodních podmínek na jaře.
Proč větší využití zahraničních vojáků?
Lze říci, že v současnosti je v Evropě doslova probíhající lov na Ukrajince, ovšem komu by se chtělo umírat v prohrané válce? Je také velkým otazníkem, kolik Ukrajinců se vrátí po ukončení války zpět do zničené země, když si zvykli na evropské podmínky.
Zato pro Zelenského a jeho spolupracovníky bude ve světě hodně málo místa.
Hodně se v poslední době mluvilo o konfliktu Trumpa a Zelenského.
V počáteční fázi se Zelenský vyjadřoval až urážlivě směrem k Trumpovi, a není se tedy čemu divit, že mu to Trump vrací v rámci systematické taktiky vedoucí k omezené záchraně investic USA na Ukrajině.
To by mohl být součástí kompromisu vedoucího k míru.
Dále je dost pravděpodobná dohoda o přítomnost NATO na východním křídle Ukrajiny. Ta bude limitována nepřítomností útočných raket. Obranné systémy NATO zde vadit Rusku nebudou.
Ještě zásadnější je, že Rusko mělo zájem spustit 1. dubna s dalšími zeměmi Brics, alternativní měnu krytou zlatem, což je velkým problémem dolaru. Představme si, že hrozí až 30% pokles jeho hodnoty, pokud by došlo k nahrazení. Měli bychom si uvědomit, že inflaci amerického dolaru platí celý svět a takhle by to dopadlo na USA. Dovedu si představit pokus o vyjednávací dohodu o odložení.
Ti co právě prohrávají, prohrávají celou Evropu.
Chápu paní Pekarovou, že ze zdravotních důvodů končí v TOPce, každý politik, který byl pro prodlužování války na Ukrajině, pokud je intelektuálně schopný, se stáhne na čas z veřejného života. Situace po porážce často bývá o vypjatých emocích u veřejnosti a o pomstě.
Již teď vychází najevo, že si za podporu Ukrajiny některé osobnosti nechávali královsky zaplatit. Jedna nejmenovaná slavná americká herečka dostala za podporu Ukrajiny 20 milionu dolarů. Nepochybuji o tom, že i u nás někteří politici byli na výplatní listině - sice za daleko skromnější platby - nicméně to do budoucna ještě může být velkou rozbuškou. Je totiž jasné, že náklady prohrané války zaplatí běžný daňový poplatník, a to dokonce ještě jeho děti.
Proč?
Protože business deal, kde nikdo nevyhraje na plné čáře, další nezíská nic a může hodně ztratit.
A je jasné, že malé státy v Evropě ponesou hlavně jen ztráty.
Ještě ke Trumpovi - ten se chová často mediálně dost kontroverzně, avšak bral bych to jako určitý druh politického divadla. Je to především zkušený politik a byznysmen.
A dnešní doba je převážně o obchodu.
Hlavním bodem následujících dvou měsíců bude obchod, mír za území Rusům, ukrajinské suroviny a půda pro kapitálové aktivity USA a Británie, na které se budou jako menšinový akcionáři podílet evropské firmy, především z Německa a Francie, odložení alternativní měny Brics, a nedivil bych se, pokud by na obnově zničené země dělala pracovní síla z Číny, protože Ukrajinci se zpátky nebudou chtít vracet. Na tom nic nezmění dosavadní zdánlivý neúspěch v jednání. Když američtí vyjednavači něco domluvili v Saudské Arabii s ukrajinskou stranou a následně to předali Rusům, nemohlo to dopadnout jinak než ruským odmítnutím.
Byl to docela chytrý tah. Trump musí uklidňovat jestřáby v Americe, tak jako dosáhnout nějakého rozumného konsensu s Evropou, která do konfliktu na Ukrajině investovala obrovské prostředky.
Rusko nechce dobýt celou Ukrajinu, protože by to byla pro něj obrovská zátěž. To nejen Američané dobře vědí a proto s tím zcela určitě pracují u vyjednávacího stolu.
Bohužel dosud se politicky všechno řešilo v Evropě jen povrchně, nová americká politika donutí ty, co budou chtít zůstat vlivní v Evropě, jít více do hloubky a přicházet s nápaditějšími řešeními.
Jinak je totiž docela možné, že prudká ztráta životní úrovně v dosud relativně prosperujících státech, bude o řadě občanských nepokojů.
Že bych jen spekuloval?
Troufám si tvrdit, že pokud je to pouhá spekulace, je o dost logičtější než šílená tvrzení pirátského předsedy Hřiba, který říká, že pokud Ukrajina padne, časem vjedou ruské tanky do Prahy.
To, že piráti se podle mě nedostanou do sněmovny, je skoro sázka na jistotu, ale to je už je na jiné psaní. Hlavně ať to všichni ve zdraví přežijeme.
Michal Klusák
Předseda OV KSČM Praha 10
